2 styczeń 2024

69-latka uwierzyła oszustowi; straciła 75 tys. zł

zdjęcie: 69-latka uwierzyła oszustowi; straciła 75 tys. zł / pixabay/4771917
Około 75 tys. złotych straciła 69-letnia mieszkanka powiatu puckiego, która uwierzyła oszustowi podającemu się za brytyjskiego żołnierza. Prosił on ją m.in. o pieniądze pozwalające na opuszczenie bazy wojskowej – poinformowała we wtorek pucka policja.
REKLAMA

Jak przekazała PAP oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Pucku asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, 69-latka w listopadzie rozpoczęła korespondencję z brytyjskim żołnierzem, który napisał do niej na jednym z komunikatorów społecznościowych.

„Z uwagi na pobyt w bazie wojskowej w Somalii oraz możliwe narażenie jego i innych wojskowych na ryzyko, nowopoznani nie wykonywali do siebie połączeń telefonicznych. Prowadzili korespondencję przez komunikatory. Pokrzywdzona, z uwagi na chęć przylotu już prawie narzeczonego do Polski oraz jego zakończenie służby wojskowej w Somalii, korespondowała również e-mailowo z rzekomym przedstawicielem ONZ z bazy wojskowej” - relacjonowała.

„Na wskazane przez niego konto bankowe przelewała pieniądze umożliwiające spotkanie z brytyjskim żołnierzem. 69-latka z powiatu puckiego, opłacała między innymi prywatny odrzutowiec, wynajęcie samochodów i paliwo. Kobieta przekazała przestępcy, w 6 przelewach bankowych, środki w kwocie ok. 75 tysięcy złotych” – podała oficer prasowa.

Policjanci apelują o ostrożność podczas zawierania internetowych znajomości.

„Nawiązując nowe znajomości, zawsze bądźmy ostrożni, a kiedy poznana przez internet osoba prosi nas o pieniądze, możemy być pewni, że to oszustwo. Przestępcy działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych, a przez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia, zdobywają zaufanie ofiary. Następnie proszą o pomoc finansową na przykład na zakup biletu lub uregulowanie zaległości. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą” – zaapelowała policjantka. (PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE