reklama
kategoria: Kobieta
16 październik 2019

Problemy emocjonalne kobiet w ciąży - materiał Aliny Jedlińskiej, ambasadorki kampanii „Położna na medal”

zdjęcie: Problemy emocjonalne kobiet w ciąży - materiał Aliny Jedlińskiej, ambasadorki kampanii  „Położna na medal” / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Ciąża i oczekiwanie na dziecko to jeden z najważniejszych etapów w życiu kobiety. Jest to również czas, w którym zachodzi bardzo wiele zmian hormonalnych wpływających na samopoczucie i huśtawki emocjonalne przyszłej mamy. Ciągłe napięcie, strach, niepewność, a z drugiej strony wielkie szczęście i radość powodują, że na różnych etapach ciąży samopoczucie kobiety zmienia się. Z jakimi emocjami mierzy się przyszła mama opisuje Alina Jedlińska, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal”.
REKLAMA
Jak wszyscy mówią wokół, ciąża to nie choroba, natomiast to co dzieje się w organizmie kobiety ciężarnej pod wpływem hormonów, które buzują jak oszalałe, wie tylko ona sama. Każda kobieta odbiera napływ hormonów inaczej, niektóre panie znoszą ten stan lepiej, a niektóre gorzej. Następuje napływ negatywnych myśli: Czy ja sobie poradzę? Czy ciąża będzie przebiegała prawidłowo, a jeśli nie to co wtedy? Jak zmieni się moje ciało, czy nadal będę atrakcyjna?


Zmiany emocjonalne zachodzące w pierwszym trymestrze

W pierwszym trymestrze ciąży uczucia są mieszane, kobieta odczuwa radość, ale również i lęk, jest to nowa sytuacja, do której ciężarna musi się przyzwyczaić. Występują poranne mdłości, osłabienie organizmu oraz senność i bardzo duża chwiejność nastroju.

Dla części kobiet informacja o ciąży budzi wiele wątpliwości i strachu, a dla innych jest to moment wielkiej radości. Jest to uzależnione od wielu czynników i pojawienia się dziecka na różnych etapach życia rodzinnego. Inaczej odczuwać będzie emocje kobieta, która od dłuższego czasu starała się o dziecko. Informacja o ciąży będzie dla niej z jednej strony wielką radością, a z drugiej budzić będzie lęk o zdrowie. Dla innych wiadomość o ciąży może być wielkim zaskoczeniem i może wzbudzać lęk kobiety o jej przyszłość np. zawodową.

Pamiętaj! – od momentu zapłodnienia do końca pierwszego trymestru u każdej kobiety odbywa się rewolucja hormonalna. Taki stan rzeczy jest niezbędny, aby utrzymać ciążę. Największym skutkiem burzy hormonów w tym trymestrze są zmęczenie i zmienność nastrojów. To normalny stan rzeczy, który unormuje się wraz z nastaniem drugiego trymestru.


Zmiany emocjonalne zachodzące w drugim trymestrze 

Drugi trymestr to euforia i spokój zarazem, ustępują poranne mdłości, kobieta ciężarna nabiera „wiatru w żagle”, jest w stanie przenosić góry, czuje się pewna siebie, bardziej atrakcyjna i energiczna, zaczyna odczuwać ruchy płodu, podczas badania USG widzi swoje dziecko - jak pięknie się rozwija. To daje jej ogromną energię i akceptację związaną ze stanem w którym jest. Cieszy się z rosnącego brzucha i rozwijającego się płodu. W drugim trymestrze najczęściej odżywa również życie seksualne u ciężarnych, ponieważ czują się one zdecydowanie lepiej.


Zmiany emocjonalne zachodzące w trzecim trymestrze

Trzeci trymestr, czyli „jestem już bliżej upragnionego finału”. Ciężarna zaczyna przygotowania do porodu, często kobiety uczęszczają do szkoły rodzenia, co jest najlepszą metodą edukacyjną dla przyszłych rodziców gdyż m.in. zmniejsza ich ogromny niepokój przed tym, co niedługo się wydarzy w ich życiu i zmieni je o 360 stopni. Kobieta pod koniec ciąży czuje się najmniej atrakcyjna, zwiększa się jej masa ciała, czuje się bardziej zmęczona i senna, ale cieszy ją urządzanie pokoju i wyprawki dla nowego członka rodziny.


Kiedy zgłosić się do psychologa, jeśli przyszła mama czuje, że dzieje się z nią coś złego?

Wszystko jest dobrze kiedy kobieta ciężarna jest w stanie zaakceptować ów stan rzeczy i przetrwa ciążę ze wsparciem najbliższych, swego ginekologa, koleżanek, które mają już poród za sobą - gorzej jednak jeśli tak nie jest. Jeśli jakaś sytuacja niepokoi przyszłą mamę, warto mówić o tym bezpośrednio. Najlepiej podczas wizyty u ginekologa zgłosić mu taki stan czy też rzeczy które niepokoją. Jeśli Wasz stan przekracza granice normy, to lekarz prowadzący zaproponuje odpowiednią pomoc. Od początku 2019 roku wyszedł nowy standard okołoporodowy, w którym zawarta jest Skala Depresji Becka. Służy ona do samodzielnej oceny samopoczucia, jej wynik stanowi wskazówkę do tego, aby podjąć kolejne kroki. Na jej podstawie lekarz ginekolog kieruje ciężarną na konsultację z lekarzem psychologiem lub psychiatrą.

Nieleczone zaburzenie psychiczne może się, niestety, pogłębiać i być dla kobiety bardzo niebezpieczne, dlatego warto zadbać o siebie bo całe, piękne życie jest przed Wami, a ciąża nie trwa wiecznie i dziewięć miesięcy przeminie w oka mgnieniu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Krynica Morska
13.3°C
wschód słońca: 06:39
zachód słońca: 16:12
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krynicy